Sorular & Cevaplar

Sıkça Sorulan Sorular


Market fiyatı karşılaştırma için, ürün barkodu okuma özelliği olan mobil uygulamamızı gittiğin her yerde kullanabilirsin. Marketlerde satılan bir sürü ürün var ve bunların tek tek sisteme yüklenip fiyatlarının girilmesi zaman alıyor. O yüzden her geçen gün ürün sayısının artacağını belirtmek isteriz. Güncel fiyat gönderimi konusunda katkılarını bekleriz.

Alışveriş listeni gönderdiğin kişide, bu uygulamanın yüklü olmasına gerek yok. Alıcı; senin gönderdiğin linke tıklayınca, bir web sayfası olarak açılıyor ve sepetine eklediklerini görebiliyor. O yüzden alıcının telefonunun hangi marka model olduğunun önemi yok. Android’e de gönder, Iphone’a da gönder, windows mobil olan telefona da gönder, farketmez.
Tekrar hatırlatmakta fayda var. 3-4 tıklamalı ücretsiz kayıt işlemini tamamlamadıysan, sepet ekranındaki “Sepetimi Gönder / Paylaş” düğmesini göremezsin.

Uygulamayı mobil cihazına yükleyebilmek için sırasıyla aşağıdaki adımları yerine getirmen gerekiyor:

 • Mobil cihazdan “Google Play Store” uygulamasını aç ve arama kutusuna “Market Sepetim” yaz ve arama yap. Alternatif olarak; şu an eğer bu yazıyı yükleme yapmak istediğin mobil cihazdan okuyorsan, “Google Play Store” a yönlenmek için buraya tıkla.
 • Uygulamamızın sayfasına giriş yaptıktan sonra “Yükle(Install)” düğmesine tıkla.
 • Uygulamanın cihazına indirilmesini bekle.
 • İndirme işlemi bittikten sonra “Aç” düğmesine tıkla.
 • Ancak programın yüklenmesi henüz bitmedi.
 • Ufak ufak yazılardan oluşan bir “Kullanım Şartları” metni var, klasik şeyler yazıyor işte. Sen yine de bir oku bakalım. Bu uygulama ne yapıyor, ne ediyor, hangi bilgileri isteyecek?
 • Okuduktan sonra, “Okudum Anladım” kutusuna tıkla ve devam et.
 • Sonraki adımda, mobil cihazının Internet bağlantı hızına bağlı olarak, 20 sn. – 4 dk. arası sürecek bir yükleme adımı daha var. O adımı da bekleyelim, bitsin. Uygulamanın sık kullandığı bazı verileri telefona indiriyoruz bu aşamada. Bu sayede uygulamayı kullanırken, her tıklamanda internet yoktuydu, bağlantı gelmediydi gibi mesajları daha az göreceksin.
 • Yükleme çubuğu dolduktan sonra, programın kullanımını basitçe gösteren 3 – 5 ekran görüntüsü çıkacak ekranda. Hani hangi düğme ne işe yarıyoru filan gösteriyor. (Daha sonra bu ekranları tekrar görüntülemek istersen, “Ana Menü” altındaki “Yardım” a tıklayarak tekrar görüntüleyebilirsin.)
 • Onları da kaydırarak en son ekran görüntüsüne geldikten sonra, “Başla”butonuna tıkladın mı, program çalışmaya başladı demektir.
 • İşlem tamam. Güle güle kullan.
 • Uygulamayı incele, kullan. Beğenirsen de bize bir iki satır görüşlerini yaz gönder ki, bu kadar aylık uğraşımızla, faydalı bir şeyler yapabilmiş miyiz bilelim.

Uygulamada aradığın ürünü bulmanın yolları:

 • Ürün Barkodu Okutma: “Barkod Okuma” düğmesine tıklayıp ürünün barkodunu okutursun, eğer okuttuğun ürün kayıtlı ise ekranda belirecektir.
 • Kaydırarak Listede Bulma: Ürünleri 15 ana grup altında topladık, marketini seçtikten sonra gelen 15 gruptan birini seçip içindeki ürünlerin listesini görüntüler, parmağınla kaydırıp aradığın ürünü bulup, onu seçebilirsin.
 • Kelime İle Arama: 15 ana gruptan birini seçip içine girdikten sonra, ekranın en üstündeki büyüteç resimli düğmeye tıklayıp, aradığın ürünün isminde geçen ürün adı (süt, yoğurt, gofret vb.) veya ürünün marka ismini (bilmem ne marka) yazmaya başladığında, aramanla ilgili ürünler listelenmeye başlar. Ürünü bulup onu seçebilirsin.
sssbarkodokut

Önce kameranın merceğini yumuşak bir bezle silelim, temiz olsun. Sonra ekrandaki barkod düğmesine tıklayalım. Kamera ekrana gelecek. O ekranda ortada bir çerçeve var, ortada da kırmızı bir çizgi. O çerçeveye denk gelecek şekilde barkodu okutmayı dene. Kamera görüntüyü netleştirip okumayı deneyecek. Okuduğunda, o barkodlu ürün uygulamada kayıtlı ise detay bilgiyi gösterecektir. Barkodu öyle telefona çok yakınlaştırmaya da gerek yok. 1 – 1.5 karış kadar mesafeden rahatlıkla okuyor barkodu.

Eski versiyon Android yüklü cihazlarda uygulamayı kurarken, yeni versiyon Android yüklü cihazlarda ise uygulama içinde uygulamayı kullanırken senden istenecek erişim yetkileri:

 • Kameraya erişim izni: Ürünün barkodunu okutmak veya raf / fiş fotoğrafı çekip bize göndermen için bu izin lazım.
 • Dahili hafızaya erişim izni: Ekranda gördüğün fotoğraflar, her görüntülemede çok sık internetten data çekmesin diye, sık görüntülenen fotoğrafları, ilk görüntülemede hafızaya kaydediyoruz. Ayrıca bize göndermek için çekeceğin fotoğraflar önce telefonuna kaydediliyor, sonra da bize gönderiliyor. Bunun için de telefonun dahili hafızasına erişip yazma yetkisi istiyoruz.
 • Telefonunda kayıtlı eposta hesabını okuma izni: Uygulamayı kayıt olmadan da kullanma imkanın var. Ancak bölgesel indirim kampanya vb. bilgilerden haberdar olmak istersen veya arkadaş, eş dostuna sepetindeki ürünleri, “Akşama gelirken bunları al öyle gel!” diye göndermek istersen, telefonda kayıtlı eposta adresini ve yaşadığın şehri soruyoruz. Kayıt için tek satır yazı yazmana da gerek yok. Uygulama içinde, 3 – 4 tıklama ile kayıtlı üye olma imkanın var. Hem kayıt olduysan, yaşadığın şehrin hava durumunu da gösteriyor program. Hani çarşıya pazara giderken, ona göre kıyafet seçersin belki.
 • Başka? Başka bir şey istenmiyor. Bu kadar izin yeter de artar bile. Ne sana gelen SMS mesajları okumak, ne senin adına SMS göndermek ne de telefon rehberindeki kişileri merak edip, yetki istiyoruz.

Kısaca ne işler yaptığını maddeler halinde sıralayalım:

 • Alışveriş sepetini doldurursun, sepetin içindeki ürünleri en uygun hangi marketten alabileceğini sana gösterir.
 • Markete gitmeden önce, istediklerini almak için ne kadar parayı cebine koyman gerektiğini hesaplar, ona göre yola çıkarsın.
 • Herhangi bir market ya da bakkala gidip alacağın ürünün adını yazarak veya barkodunu okutarak ürünü bulur, nerede kaça satıldığını öğrenir, ona göre karar verirsin.
 • Uygulamada gördüğün bir ürünü “Takip Liste” ne ekler, marketlerden birinde fiyatı düşerse ilk haberdar olanlardan olursun.
 • Akşam eve gelecek arkadaşına, kocana ya da her kim gelecekse, sepeti doldurarak “Alışveriş Listesi” oluşturur; WhatsApp, Messenger, Skype gibi bir programla gönderirsin. Alıcıda uygulama yüklü olmasa bile, senin gönderdiğine tıklar, fotoğraflı fiyatlı gönderdiğin “Alışveriş Listesi” ni görür, gelirken de alışverişini yapıp gelir. Ancak gelecek kişi listedeki bazı şeyleri almayı unutursa, bu konu bizi aşar. Nasıl hesap sorulacağı kısmı sana kalmış.
 • Şimdilik bu kadar yeter. Aklımızda fikrimizde eklenecek daha birçok özellik var, ama bunlar da zaman alıyor tabii. Hele bir kullanmaya başla, memnun kalırsan o zaman yeni versiyonlarda yeni özellikler de olur sanırım.
sssfiyatgonder

Uygulama içerisinden fiyat bilgisi göndermek çok kolay.

Birden fazla ürün için; fiyat bilgisi göndereceksen, ana menüden “Fiyat Bilgisi Gönder” seçeneğini seçersin, kamera görüntüsü ekrana gelir, “Yazar Kasa Fişi” nin okunaklı fotoğrafını çekip “Tamam” butonuna tıklarsın, kullandığın cihaz o anda Internete bağlıysa fotoğrafı bize otomatik gönderir.

Tek ürün için; fiyat bilgisi göndereceksen, bilgisini göndermek istediğin ürünün listedeki fotoğrafına tıkladığında, ürünün detay bilgileri ekranı gelecektir. O ekranın en altındaki “Fiyat Bilgisi Gönder” butonuna tıkladığında, kamera görüntüsü ekrana gelir, “Ürünün Raf Fotoğrafı(Fiyat etiketi de görünecek şekilde ayarlanmalı)” nın okunaklı fotoğrafını çekip “Tamam” butonuna tıklarsın, kullandığın cihaz o anda Internete bağlıysa fotoğrafı bize otomatik gönderir.

Gönderilen fotoğraf net ve okunaklı ise, fiyat kontrolü tarafımızca yapılır, doğruluğu teyit edilip en kısa zamanda, tüm kullanıcıların göreceği şekilde sisteme kaydedilir.

sssfiyatgonder

Biz uygulamada görünen ürün fiyatlarını mağazaları gezerek topluyoruz. Ürünlerin yaklaşık %95′ inin fiyatı, ulusal zincir marketlerin tüm Türkiye genelindeki mağazalarında aynı. Ancak bazı ürünlerin fiyatları bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor.

Uygulama içerisinde “Ana Menü” altında ve “Ürün Detay Ekranı” altında “Fiyat Bilgisi Gönder” butonu var. Fiyatı yazmayan veya fiyatı raftaki fiyatından farklı olan ürünün “Yazar Kasa Fişi” veya “Ürün & Fiyat Raf Görüntüsü” fotoğrafını uygulama içerisinden çekip bize gönderirsen, ürünün fiyatını en kısa zamanda güncelleriz ve bu bilgi uygulamayı kullanan tüm kullancıların da ekranlarında görünür.

Kullandığın uygulamada görünen fiyat ne olursa olsun, markete gittiğinde rafta göreceğin fiyat veya yazar kasanın okuyup gösterdiği fiyat en doğru fiyattır. Biz buradaki fiyatları bilgilendirme amaçlı veriyoruz, ama marketler kadar fiyatlarımızı hızlı güncelleme imkanımız olmayabilir.

Uygulamamız şu an sadece Android yüklü mobil cihazlarda kullanılabilmektedir.  Uygulamanın IOS(IPhone’lar) ve Windows Mobile versiyonu maalesef bulunmamaktadır. İleride olur belki.